اولویت‌های مسایل زنان در دولت آینده

اولویت‌های مسایل زنان در دولت آینده از نگاه یک پژوهشگر علوم قرآنی؛
به نقش مادری و همسری از موضع پایین نگاه نکنیم
در صورتی که وزارتخانه ویژه امور مسایل زنان ایجاد شود، باید بر این مسئله اذعان داشته باشد که زنان با پذیرفتن هرکدام از مناسبات اجتماعی نباید خدشه‌ای به نقش همسری و مادریشان وارد شود.
گروه جامعه- حسن روحانی، رئیس جمهور منتخب مردم در برنامه های انتخاباتی خود مباحثی را درباره مسایل مربوط به زنان عنوان کرد، وی معتقد است که باید منزلت و جایگاه زنان را ابتدا در افکار و سپس در جامعه و بعد در تمام صحنه‌ها تصحیح کنیم، رئیس جمهور دولت یازدهم همچنین وعده داده است که در دولت خود برای بازگرداندن حقوق ضایع شده زنان، وزارت زنان را تشکیل خواهد داد.

در همین زمینه دکتر مریم حاج عبدالباقی، فعال و پژوهشگر علوم قرآنی در گفت و گو با راه دانشجو با بیان اینکه اگر وزارتی ویژه زنان در دولت آینده ایجاد شود، مهمترین مباحث و مسایلی که مربوط به زنان است باید در اولویت های این وزارتخانه قرار گیرد، اظهار داشت: در صورتی که وزارتخانه ویژه امور مسایل زنان ایجاد شود، باید بر این مسئله اذعان داشته باشد که زنان با پذیرفتن هرکدام از مناسبات اجتماعی نباید خدشه ای به نقش همسری و مادریشان وارد شود. در حقیقت به نقش و تکالیف مادری و همسری نباید نگاه سطحی داشت چرا که این نقش از امتیازات طبیعی زنان بشمار می آید و نباید از موضع پایین و سطحی به آن نگریست، بنابراین باید برای پرورش آن در جامعه فرهنگ سازی صورت گیرد.

وی ادامه داد: زنان در کنار هرکدام از مناسبات اجتماعی که به آن مشغول می شوند باید به مقوله مادری و همسرداری خود واقف باشند، در حقیقت اصلی ترین مناسبت اجتماعی که آرامش زن را فراهم  می کند و توانایی زن را بالا می برد اجرای به نحو احسن این نقش است.

دکتر حاج عبدالباقی با اشاره به نقش زن در مقوله اقتصاد مقاومتی گفت: زن می تواند در مقوله اقتصاد مقاومتی نقش فعالی را ایفا کند، لذا جدای از اینکه بیرون از خانه شاغل باشد یا نه، اما می تواند نقش اقتصاد مقاومتی را در کانون خانواده ایفا کند. برای مثال زن می تواند در خانه بسیاری از فعالیت های اقتصادی را برعهده بگیرد و یا زمینه ساز شکوفایی اقتصادی باشد هم به لحاظ الگوی مصرف و هم تربیت و اصلاح الگوی مصرف.

وی تصریح کرد: اگر زنان متوجه نقش اقتصادیشان در خانه باشند و انتخاب های صحیحی داشته باشند، جهت اقتصادی جامعه را تعیین می کنند، علاوه بر این می توانند فعالیت های اقتصادی درآمدزایی در خانه داشته باشند، کار در خانه به روش سنتی کارهای دست، بافتنی، خیاطی و... یا به شیوه مدرن کار با  کامپیوتر، تایپ، طراحی سایت، تدریس مجازی و... کارهایی هستند که امروزه موقعیت انجام آن در منزل فراهم شده است.  زنان در کنار اینکه خانه را به عنوان یک سنگر و پایگاه نگه می دارند، برای حفظ اقتصاد جامعه باید نگاه جدی به خانه داشته باشند. 

دکتر حاج عبدالباقی، احقاق حقوق از دست رفته زنان را یکی دیگر از ابعاد مربوط به مسئله زنان دانست و اظهار داشت: اغلب زنان جامعه ما نسبت به حقوق شان ناآگاه هستند و نمی دانند که از نظر قوانین قضایی چه حقوقی دارند، درباره حقوق شان هنگام ازدواج و یا طلاق اطلاعات کافی ندارند، خیالشان آسوده نیست که اگر کسی حق شان را ضایع کرد سیستم قضایی جمهوری اسلامی حق شان را وصول می کند، چرا که در حال حاضر اینطور نیست. 

وی تصریح کرد: در جنگ نرم دشمن قصد دارد کیان جامعه را تحت نفوذ خودش بگیرد، پایگاه اصلی مقاومت، خانواده است که قلب آن را زن تشکیل می دهد، بنابراین سربازان مقاومت در برابر جنگ نرم زنان هستند و این سربازان باید بدانند که چه تهدیدات و توطئه هایی برایشان وجود دارند و خود زنان چه قدرت ها و اختیاراتی برای مقابله با دشمن دارند. بنابراین زنان باید به لحاظ فکری و عقیدتی در جامعه توانمندسازی شوند.

این پژوهشگر علوم قرآنی بیان داشت: برای یک معامله پایاپای در نظام خانواده افراد می توانند از تخصص و آگاهی اعضای فامیلشان استفاده کنند و یک NGO تشکیل دهند، برای مثال یکی وکیل خانوادگی، دیگری پزشک خانوادگی یا مشاور خانوادگی و... را تشکیل دهند که افراد یک فامیل بتوانند از تخصص ها و اطلاعات یکدیگر استفاده کنند و زنان در ایجاد این ارتباط نقش بسزایی دارند. سازمان دادن ارتباطات میان فرزندان، دوستان خانوادگی و ... نیز از جمله مهارتهایی است که توسط زنان در خانواده هدایت می شود.

وی درباره امنیت زنان در جامعه اظهار داشت: امنیت زنان در جامعه دارای دو بُعد اجتماعی بوده یکی غیرت اجتماعی (غیرت مردان) و دیگری حیا و عفاف و حجاب زنان است که این دو بُعد باید در جامعه تقویت شود، شاید ما در این زمینه خیلی دچار ضعف نبودیم و به طور نسبی می توان گفت با وجود اینکه پدیده بدحجابی را در جامعه مان داریم، امنیت زنان نسبت به کشورهای دیگر جهان خوب است، اما به هر حال این مسئله نیز نیاز به تقویت دارد.
/ 0 نظر / 40 بازدید