بازدید مجدد «آنجلینا جولی» از اردوگاه آوارگان سوری + عکس

 

کاش هنرمندان وطنی، این عرصه را جدی بگیرند
  بازدید مجدد «آنجلینا جولی» از اردوگاه آوارگان سوری + عکس
 
آنجلینا جولی پس از بازدید، در جمع خبرنگاران خواستار افزایش ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به ساکنان این ...
 

پارسینه، گروه بین‌الملل – رئیس کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، آنتونیو گوتیرز همراه با آنجلینا جولی، بازیگر شناخته شده هالیوود و فرستاده ویژه سازمان ملل در امور پناهندگان، روز گذشته از اردوگاه آوارگان سوری در مرز اردن به نام اردوگاه «الزعتری» بازدید کردند.


به گزارش سرویس بین‌الملل پارسینه به نقل از العربیه، آنجلینا جولی پس از بازدید، در جمع خبرنگاران خواستار افزایش ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به ساکنان این اردوگاه و اردوگاه‌های مشابه برای آوارگان سوری شد و اظهار داشت: «دردناک‌ترین و سیاه‌ترین فاجعه انسانی قرن بیست‌ویکم، هم‌اکنون در سوریه در حال وقوع است.»

این بازدید باعث حضور گسترده خبرنگاران در این اردوگاه شد تا واقعیت‌های دردناک این اردوگاه را بی‌واسطه برای جهانیان مخابره کنند. آنجلینا جولی با اشاره به فاجعه ملموس و عریان این اردوگاه، از کشورها و دولت‌های جهانی خواست در سیاست‌های خود تجدید نظر کنند: «همین جا از همه کشورهای جهان می‌خواهم با تغییر رویه کنونی و یکدلی برای التیام دردهای ملت قربانی شده و مهار جرم جنایت در این کشور، همدلی و همکاری را آغاز کرده و یک راه حل سیاسی برای رفع این بحران کلید بزنند.»


به گزارش سرویس بین الملل پارسینه، خبرگزاری اردنی «عمون» نیز در گزارشی از این دیدار نوشت: «آنجلینا جولی از فعالین مدنی و حقوق بشری جهان خواست تا جنبشی انسانی را در سراسر جهان کلید زده و از دولت‌ها بخواهند هر چه سریع‌تر راه‌حل‌هایی را برای متوقف ساختن ماشین‌های جنگی و کاهش بحران انسانی در سوریه بیابند. بنا بر آمار موجود، به ازای هر 40 ثانیه، یک آواره سوری به کشورهای هم‌جوار پناهنده می‌شود.»

به عقیده آنجلینا جولی، ساکنان اردوگاه‌های آوارگان را کسانی تشکیل می‌دهند که خانه‌هایشان ویران شده و محله‌شان به آوردگاه جنگی تبدیل شده است. جنگ داخلی و ناامنی فراگیر در سوریه، تلفات مایل و انسانی زیادی به خانواده‌شان تحمیل کرده و به این ترتیب ناچار شده‌اند خانه و کاشانه و حتی - بعضاً – خانواده خویش را رها ساخته و به کشورهای همسایه پناه ببرند: «در نتیجه التیام واقعی و مساعده مؤثر به این ساکنان را نباید در ارسال کمک‌های خیریه و انسان‌دوستانه به اردوگاه خلاصه کرد. بلکه التیام واقعی زمانی است که ترس و وحشت اینان را برطرف ساخته و با برقراری آتش‌بس، زمینه را برای بازگشت اینان به موطن و خانه‌شان فراهم کنیم. در درجه بعد نیز کمک‌ها، صرفاً ارسال مواد غذایی نیست؛ بلکه باید کمپینی جهانی برای بازسازی سوریه راه‌اندازی شود.»

تصاویر آرشیوی از دیدارهای قبلی؛ یک سال قبل (بالا) و 6 ماه قبل (پایین)


گفتنی است از ابتدای بحران در دو سال قبل و به ویژه طی یک سال اخیر، رسانه‌های جهانی وابسته به قدرت‌های مخالف جمهوری اسلامی، جنگ روانی شدیدی را علیه کشورمان به راه انداخته‌اند و مدعی هستند ایران با سیاست‌های خود در قبال سوری و پشتیبانی از بشار اسد، نقش اصلی را در خونریزی و تداوم جنگ داخلی ایفا می‌کند و به همین علت در قبال بحران انسانی سوریه مسئول است. پس از پیروزی دکتر روحانی در انتخابات ریاست جمهوری، توجهات جهانی به ایران بیش‌تر شده و همگان منتظرند نتیجه این تغییر را در سیاست‌های منطقه‌ای ایران مشاهده کنند.

دیدار کتایون ریاحی با قربانیان فاجعه انسانی در سومالی
این دیدار، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های بین المللی داشت. ضمن این که دیدار با «زلیخا» التیامی بود بر زخم‌های مسلمانان سومالی


یکی از اقدامات بسیار مؤثری که بازیگران و هنرمندان ایرانی می‌توانند انجام دهند، بازدید از اردوگاه‌های آوارگان سوری است. بی‌تردید با مخابره تصاویر حضور بازیگران، هنرمندان و ورزشکاران ایرانی در جمع آوارگان سوری، جنگ روانی علیه ایران تلطیف شده و جهان به این نکته پی می‌برد که ملت ایران یکی از صلح‌طلب‌ترین ملل جهان است و ایرانیان که خودشان قربانی تروریسم بوده‌اند، نمی‌توانند نسبت به جنایت‌های انسانی بی‌تفاوت باشند.

/ 0 نظر / 80 بازدید